poster
Загальна

5 кроків для реєстрації компанії у Польщі

Польща вважається однією з найперспективніших для інвестицій країн Європи на рівні з Естонією, Литвою та Грузією, а її ринок є найбільшим серед країн, що долучились до Європейського Союзу за останні 25 років.

Так, у 2020 році видання «CEO Magazine» включило Польщу до трійки найкращих країн світу для ведення бізнесу після економічних викликів, що спричинені COVID-19. Серед факторів, що брались до уваги при дослідженні, були: діловий та інвестиційний клімат, якісне законодавство, ефективний захист прав інвесторів, ринковий потенціал, розвинена інфраструктура, оподаткування, технологічність та відсутність корупційних ризиків.

Інші міжнародні рейтинги (Global Best to Invest та Doing Business від Всесвітнього банку) також підтверджують, що реєстрація компанії у Польщі є безпечною довгостроковою інвестицією, а польська економіка має низький ризик дефолту. 

Переваги реєстрації компанії у Польщі

Illustrations by Freepik Stories

Особливості польського законодавства для зареєстрованих компаній

Законодавство Європейського Союзу для компанії, зареєстрованих у Польщі

Як країна-член Європейського Союзу, Польща бере участь у вільному загальноєвропейському ринку товарів та послуг. Це право передбачає, що окремі польські громадяни та компанії можуть пропонувати товари та надавати послуги на території всіх країн-членів ЄС без виключень. 

Таким чином, підприємець, що бажає зареєструвати компанію у Польщі, має дотримуватись не лише вимог польського законодавства, а й при здійсненні своєї діяльності відповідати стандартам та вимогам ЄС (в тому числі, GDPR).

Національне законодавство для компаній, зареєстрованих у Польщі

Крім законодавства ЄС, Польща має внутрішнє законодавство, що змінюється під потреби стартапів. Так, з 1 березня 2021 року у Польщі відкриваються нові можливості для створення технологічних компаній у формі простого акціонерного товариства (prosta spółka akcyjna). Особливість такої компанії полягає у малому розмірі статутного капіталу (лише 1 злотий!), електронних процедурах (реєстрація онлайн за 24 години, прийняття рішень через імейл або під час відеоконференцій), відсутність потреби у паперових/фізичних акціях, швидка трансформація у інші форми бізнесу або закриття компанії тощо.

Реєстрація компанії в Польщі

Крок 1. Вибір організаційної форми для реєстрації компанії в Польщі

Організаційні форми ведення бізнесу в Польщі

Illustrations by Freepik Stories

На відміну від США, де бізнес можна зареєструвати усього у трьох формах, польський Кодекс комерційних компаній(Kodeks spółek handlowych) та низка інших актів законодавства дозволяють зареєструвати компанію у Польщі у таких формах:

- просте товариство (spółka cywilna, s.c.);

- повне товариство (spółka jawna, sp.j.);

- командитне товариство (spółka komandytowa, sp.k.);

- командитно-акціонерне товариство (spółka akcyjno-komandytowa, S.K.A.);

- товариство з обмеженою відповідальністю (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, sp. z o.o.);

партнерське товариство (spółka partnerska, sp.p.) ;

просте акціонерне товариство (prosta spółka akcyjna, P.S.A.);

акціонерне товариство (spółka akcyjna, S.A.).

Також фізична особа може здійснювати підприємницьку діяльність як приватний підприємець (jednoosobowa działalność gospodarcza, JDG) — аналог українського ФОП. При цьому діють деякі обмеження по статусу та сфері діяльності приватного підприємця. Так, наприклад, розведення тварин не може бути зареєстроване як JDG, а вимагає відкриття окремої компанії.

Якщо ж ви маєте зареєстровану компанію у іншій країні, то польське законодавство дозволяє відкрити представництво(przedstawicielstwo) або філіюіноземної компанії (oddział przedsiębiorcy zagranicznego).

Найбільш популярними формами для реєстрації компанії у Польщі є spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, а також spolka komandytowa і spolka akcyjna.

 

Крок 2. Нотаріальне завірення засновницького договору

Обравши найзручнішу організаційно-правову форму для реєстрації польської компанії, засновники самостійно (або через уповноважених представників) завіряють у нотаріуса засновницький договір. Для реєстрації компанії, нотаріусу також потрібно подати наступний пакет документів:

  1. статут майбутньої компанії;
  2. список усіх засновників компанії з кількістю та номінальною вартістю акцій, якими володіє кожен (при цьому, інформація про те, яким чином засновники покрить вартість своєї частки капіталу, має бути обов’язково відображена у Статуті);
  3. список осіб, уповноважених призначати керівництво.

5 кроків для реєстрації компанії в ПольщіIllustrations by Freepik Stories

 

Крок 3. Внесення всієї суми капіталу на банківський рахунок польської компанії

Процедура відкриття банківського рахунку значно залежить від обраного банку (серед найбільших банків Польщі — PKO BP, Bank Pekao, BZ WBK, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski) і може різнитися як кількістю потрібних документів, так і тривалістю процесу. Але загальною вимогою всіх банків є обов’язкове нотаріальне оформлення пакету документів про реєстрацію компанії у Польщі (крок 2).

Інколи банки можуть вимагати від засновників:

сертифікати REGON та NIP (які, як правило, отримуються або самостійно, або на кроці 4 разом із реєстраційним номером Національного суду);

цілий набір реєстраційних, статистичних та податкових документів (у такому випадку, внесення капіталу може стати мало не останнім етапом при відкритті фірми у Польщі).

 

Крок 4. Реєстрація компанії у Національному Судовому Реєстрі (Krajowy Rejestr Sądowy)

Законодавство Польщі дає засновникам 6 місяців з дня підписання установчих документів для реєстрації у Національному Судовому Реєстрі (KRS). В іншому випадку компанія вважатиметься такою, що була припинена.

Вчасна реєстрація веде до юридичного визнання зареєстрованої компанії у податковій та в Управлінні соціального страхування, а також автоматичного присвоєння податкового ідентифікаційного (NIP) та статистичного (REGON) номерів. Після реєстрації компанії Національний судовий реєстр надсилає дані реєстрації до новоствореного центрального реєстру платників податків (Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników).

З 1 березня 2020 року всі заявки до KRS подаються виключно в електронному вигляді, разом із застосуванням електронного підпису або ePuap (профілю для взаємодії жителів Польщі із державними органами).

 

Крок 5. Реєстрація компанії у польській податковій та управлінні соціального захисту

Незважаючи на те, що податковий номер (NIP) присвоюється у автоматичному порядку, новостворена фірма повинна подати форму NIP-8протягом 21 дня після внесення до бази KRS. Крім того, компанія повинна зареєструватись як платник ПДВ за 7 днів до початку комерційної діяльності. Перелік діяльності, що оподатковується ПДВ у Польщі, та умови звільнення від його сплати можна знайти за цим посиланням.

Одночасно з цим реєстрація новоствореної компанії як роботодавця повинна бути здійснена в управлінні соціального захисту (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ZUS) протягом 7 днів з дати, коли перші працівники починають свою роботу на підприємстві. 

 

Щоб зареєструвати компанію у Польщі, засновники мають вчинити значну кількість кроків та дотримуватись усіх законодавчих процедур. Допомогти з усім цим може мережа перевірених юристів Legal Nodes, з якими реєстрація бізнесу у Польщі пройде для вас просто і безболісно. Як щодо БЕЗКОШТОВНОЇ ОНЛАЙН-КОНСУЛЬТАЦІЇ?

Інформація вище не є юридичною чи будь-якою іншою порадою і не має сприйматися вами як така. Ставки податків, державного мита та будь-яких інших зборів можуть відрізнятись від фактичних ставок.

 

Блог Legal Nodes

КІК
Рік після КІК: податкові апдейти для ІТ бізнесу та до чого готуватись у 2022

За результатами третьої панельної дискусії з податковими експертами мережі Legal Nodes, підготували для вас ключові тези з датами, про які дати варто пам’ятати власникам ІТ компаній, зареєстрованих за кордоном, та що очікує на ІТ бізнес найближч...

Команда Legal Nodes
Для Стартапів
Навіщо потрібен Founders Agreement (Договір між засновниками стартапу) і що в ньому треба передбачити + шаблон 2021

Цього разу ми підготували статтю про Founders Agreement (Договір між засновниками стартапу), де розповідаємо більш детально про те, навіщо він потрібен, а також даємо 5 практичних порад про те, що варто в ньому вказати + безкоштовний шаблон Foun...

Команда Legal Nodes
Загальна
Навіщо потрібні Правила користування сайтом (Terms of Use) і що у них потрібно передбачити? + шаблон 2021

Якщо компанія правильно підготує власні Terms of Use, то зможе попередити негативні наслідки та не нести юридичну відповідальність у складних ситуаціях. Цього разу ми підготували для вас статтю з рекомендаціями та БЕЗКОШТОВНИЙ шаблон Terms of Us...

Команда Legal Nodes
Загальна
Публікація додатків в App Store та Google Play: чек-ліст

Щоб без проблем опублікувати додаток в App Store та Google Play, ми підготували для вас цю статтю та чек-ліст із необхідними кроками (у кінці статті ти знайдеш форму для скачування чек-ліста з більш докладною інформацією!)...

Команда Legal Nodes
Персональні дані(GDPR)
Legal Nodes запускає сервіс Data Protection Officer по підписці на Product Hunt

Ми пропонуємо новий продукт з послугами DPO, який щонаймеше у 5 разів ефективніший та дешевший, аніж наймати власного DPO у штат. Підтримайте нашу сторінку "DPO по підписці" на Product Hunt!...

Команда Legal Nodes
КІК
10 тез про податкові ризики 2021 року для українських IT компаній, зареєстрованих за кордоном

Зі вступом закону 466-IX у чинність у зоні податкового ризику опинився ІТ бізнес та стартапи, що мають зареєстровані іноземні компанії. У цій статті ти знайдеш витяг із ключових тез панельної дискусії по цій темі....

Команда Legal Nodes
Для Стартапів
Як стартапу юридично правильно запустити виробництво hardware-продукту?

Зважитися на створення свого бізнесу у сфері hardware може бути складно, розуміючи весь масив майбутньої роботи. У цій статті ти знайдеш юридичний чек-ліст того, про що потрібно подбати при запуску свого hardware виробництва....

Команда Legal Nodes
Персональні дані(GDPR)
Data Protection Officer (DPO) по підписці: як компаніям, що працюють з персональними даними, відповідати вимогам GDPR без проблем

Місячна підписка дозволяє закривати потребу у захисті персональних даних, відповідати вимогам GDPR та легко прогнозувати свої витрати на legal. Концепція "DPO по підписці" дозволяє фаундерам у першу чергу вкладати гроші в розвиток свого продукту...

Команда Legal Nodes
Для Стартапів
Юрисконсульт по підписці: як сучасному стартапу полегшити юридичну рутину

Концепція lawyer-as-a-service (юрист по підписці) дозволяє фаундеру займатися розвитком стартапу, а не юридичною рутиною, забути про дорогі юрфірми, тривалі комунікації з юристами або про необхідність наймати штатного юриста. У цій статті ми зіб...

Команда Legal Nodes