poster
Для стартапів

Навіщо потрібен Founders Agreement (Договір між засновниками стартапу) і що в ньому треба передбачити + шаблон 2021

Ви придумали класний проект, знайшли друзів-партнерів та вже кортить скоріше приступити до здійснення цієї ідеї. Прекрасно вас розуміємо. Але якраз на цій стадії варто поставити собі кілька питань — як буде далі розвиватися ваш бізнес? Хто буде оплачувати перші витрати на розробку? Яким відсотком буде володіти кожен із засноників стартапу? Що буде, якщо хтось із засновників вирішить вийти із проекту?

Для багатьох це складні питання та мало хто замислюється про них на старті. Але дослідження показують, що близько 70% технологічних стартапів закриваються протягом перших 20 місяців, з яких чверть зазнають невдачі з банальної причини — суперечки в команді.

Саме тому ми підготували статтю про Founders Agreement, де хочемо розповісти більш детально про суть договору, навіщо він потрібен, а також даємо 5 практичних порад про те, що варто в ньому вказати.

Поїхали! P.S. В кінці статті ти можливо знайдеш безкоштовний шаблон Founders Agreement. Але варто все таки перевірити це особисто;)

Що таке Founders Agreement?

Founders Agreement (Договір між засновниками стартапа) — це угода між співзасновниками або партнерами, які планують в майбутньому працювати або вже працюють над спільним проектом. У цьому документі засновники прописують деталі розвитку компанії, майбутні частки власності та зобов'язання кожного з них.

На практиці цей документ часто плутають з Shareholders Agreement (Акціонерна угода). Відмінність полягає в тому, що часто Founders Agreement підписується, коли компанії ще немає, але у партнерів існує чіткий намір офіційно оформити бізнес — зареєструвати компанію, і бути впевненим в умовах майбутньої кооперації.

Таким чином, Founders Agreement діє поки не буде зареєстрована компанія, після чого положення договору зазвичай переносяться в Shareholders Agreement з більшою деталізацією.

Практичний приклад

Існує e-health стартап. Його засновники вже почали розробку, щоб затестити комерційний попит. У той же час компанію ще не реєстрували та не визначились із країною реєстрації. Причина: у багатьох країнах існують обмеження на e-health проекти, потрібно отримувати ліцензії та проходити бюрократичні процедури.

У такому випадку у Founders Agreement засновники прописують умови свого співробітництва та ролі у майбутній компанії, але відзначають, що виберуть юрисдикцію після додаткового аналізу. Компанії ще немає, але вже є розуміння, як буде відбуватися її розвиток. До речі, прочитати про реєстрацію компанії у США, Естонії, Польщі та Литві можна у нас на Блозі.

Варто уточнити, що Founders Agreement не завжди підходить для стартапів з місцем реєстрації в Україні, тому рекомендуємо звернутися до юриста. Якщо це ваш випадок, будемо раді допомогти на безкоштовній консультації.

Як підготувати ідеальний Founders Agreement (5 практичних порад від команди Legal Nodes) 

1. Вкажіть, що являє собою проект, його цілі та ключові активності 

Опишіть, чим займатиметься стартап (ключові активності): розробкою програмного забезпечення або сайту, створенням і публікацією власної гри в App Store, Google Play або на Steam, розробкою і комерційною дистрибуцією hardware продукту і т.д. У цьому пункті будьте сміливими і обговоріть навіть далекоглядні плани — вихід на закордонні ринки, створення та реєстрацію винаходів тощо.

2. Визначте принципове питання Founders Agreement — володіння компанією

У Founders Agreement важливо дати перелік фаундерів, вказати хто та якою часткою / відсотком буде володіти у стартапі. Вкажіть коротку інформацію по сферам відповідальності кожного (СЕО, СТО, CMO і тому подібні ролі) та KPIs. Засновники стартапу також можуть уточнити, що капітал компанії повинен бути обов'язково поділений на акції тощо.

3. Деталізуйте питання прийняття нових та вихід існуючих партнерів із компанії

Від суперечок ніхто не застрахований, тому у Founders Agreement варто завчасно подбати про те, як приймаються нові та залишають компанію існуючі партнери. Чому це важливо? Від цього пункту залежить яку ціну компанія заплатить за акції партнера, що виходить із стартапу — номінальну або повну, і чи повинен він у обов'язковому порядку продати акції назад компанії.

Наприклад, якщо приймається новий партнер, вкажіть скільки (всі або більшість партнерів) дають згоду на це, і чи підписується додатковий контракт з ним. Тут же має бути вказано, яким чином беруть нового партнера — випускаються нові акції або ж кожен існуючий партнер ділиться з ним своїми акціями.

Що стосується виходу з партнерства, як правило пишуть про так званий хороший (good leaver) і поганий вихід із компанії (bad leaver). Так, до числа хороших виходів із компанії відносять хворобу або суттєву зміна умов контракту, що понизили роль у компанії. А до поганих — порушення NDA, вчинення кримінального правопорушення, невиконання своїх зобов'язань або KPI, співпраця з конкурентами тощо.

Якщо ваш партнер — bad leaver, то у компанії будуть всі підстави оплатити тільки номінальну вартість акцій. І це буде справедливим рішенням.

4. Закріпіть в Founders Agreement порядок погашення операційних витрат

Навіть якщо компанії ще не існує, а ви з партнерами скоріше працюєте за ідею, все одно вам знадобиться фінансування. Це винагорода для співробітників, хостинг сайту на сервері, реклама і навіть безпосередні витрати на процедуру реєстрацію компанії.

У цьому розділі варто вказати, хто з фаундерів бере на себе фінансові питання або ж яку суму вкладає кожен з партнерів. Далі може йти пункт про те, на що йдуть витрати. Так, наприклад, 50% йде на маркетинг, 25% на реєстрацію компанії тощо.

Зазвичай вказується, що такий розподіл фінансових витрат діє поки компанія не досягне певного рівня доходу / фінансовго обороту або ж поки не підніме інвестиції.

5. Не забудьте підняти питання інтелектуальної власності, конфіденційності та конкуренції

Зазвичай при залученні інвестицій інвестор буде питати, чи є у вас інтелектуальна власність і на кого вона оформлена. Як показує практика, стартап може втратити до чверті своєї вартості, якщо виявиться, що інтелектуальна власність не зареєстрована або це зроблено неправильно.

Тому в Founders Agreement важливо відразу визначити, що вся інтелектуальна власність (дизайн, розробка, контент) в момент реєстрації буде передана на компанію, а все, що після — автоматично належатиме компанії. Якщо ж ви розробляєте інноваційний hardware продукт — можете вказати обов'язкову реєстрація патенту на винахід.

Крім того, не забудьте згадати, що вся інформація, отримана в процесі роботи з партнерами, є конфіденційною, її не можна розголошувати, поки існує такий стартап. Хоча для цих цілей все таки варто укладати окремі NDA з партнерами — більше дізнатися про це та отримати безкоштовний шаблон можна у нас на блозі.

Також можна уточнити, що після виходу з компанії від 1 до 3 років партнерам буде заборонено працювати з конкурентами і займати вищі керівні посади у них в компаніях (non-compete clause).

Founders Agreement — це один з ключових документів для стартапу. Саме він закладає фундамент ваших партнерських відносин і дозволяє обговорити всі важливі питання до того, як ви заглибилися в проект.

Якщо ви хочете проконсультуватися на тему Founders Agreement  або з інших юридичних питань роботи стартапу — звернутися за допомогою юристів Legal Nodes можна за цим посиланням.

Вдалого партнерства!

Залиште свою електронну пошту, щоб отримати безкоштовний шаблон Founders Agreement :

Надаючи свою електронну адресу, ви погоджуєтесь отримувати від нас персоналізовані листи та рекламні матеріали.

Ви можете у будь-який момент відкликати свою згоду, зв’язавшись з нами за нашою електронною адресою.

Блог Legal Nodes

КІК
Рік після КІК: податкові апдейти для ІТ бізнесу та до чого готуватись у 2022

За результатами третьої панельної дискусії з податковими експертами мережі Legal Nodes, підготували для вас ключові тези з датами, про які дати варто пам’ятати власникам ІТ компаній, зареєстрованих за кордоном, та що очікує на ІТ бізнес найближч...

Команда Legal Nodes
Для Стартапів
Навіщо потрібен Founders Agreement (Договір між засновниками стартапу) і що в ньому треба передбачити + шаблон 2021

Цього разу ми підготували статтю про Founders Agreement (Договір між засновниками стартапу), де розповідаємо більш детально про те, навіщо він потрібен, а також даємо 5 практичних порад про те, що варто в ньому вказати + безкоштовний шаблон Foun...

Команда Legal Nodes
Загальна
Навіщо потрібні Правила користування сайтом (Terms of Use) і що у них потрібно передбачити? + шаблон 2021

Якщо компанія правильно підготує власні Terms of Use, то зможе попередити негативні наслідки та не нести юридичну відповідальність у складних ситуаціях. Цього разу ми підготували для вас статтю з рекомендаціями та БЕЗКОШТОВНИЙ шаблон Terms of Us...

Команда Legal Nodes
Загальна
Публікація додатків в App Store та Google Play: чек-ліст

Щоб без проблем опублікувати додаток в App Store та Google Play, ми підготували для вас цю статтю та чек-ліст із необхідними кроками (у кінці статті ти знайдеш форму для скачування чек-ліста з більш докладною інформацією!)...

Команда Legal Nodes
Персональні дані(GDPR)
Legal Nodes запускає сервіс Data Protection Officer по підписці на Product Hunt

Ми пропонуємо новий продукт з послугами DPO, який щонаймеше у 5 разів ефективніший та дешевший, аніж наймати власного DPO у штат. Підтримайте нашу сторінку "DPO по підписці" на Product Hunt!...

Команда Legal Nodes
КІК
10 тез про податкові ризики 2021 року для українських IT компаній, зареєстрованих за кордоном

Зі вступом закону 466-IX у чинність у зоні податкового ризику опинився ІТ бізнес та стартапи, що мають зареєстровані іноземні компанії. У цій статті ти знайдеш витяг із ключових тез панельної дискусії по цій темі....

Команда Legal Nodes
Для Стартапів
Як стартапу юридично правильно запустити виробництво hardware-продукту?

Зважитися на створення свого бізнесу у сфері hardware може бути складно, розуміючи весь масив майбутньої роботи. У цій статті ти знайдеш юридичний чек-ліст того, про що потрібно подбати при запуску свого hardware виробництва....

Команда Legal Nodes
Персональні дані(GDPR)
Data Protection Officer (DPO) по підписці: як компаніям, що працюють з персональними даними, відповідати вимогам GDPR без проблем

Місячна підписка дозволяє закривати потребу у захисті персональних даних, відповідати вимогам GDPR та легко прогнозувати свої витрати на legal. Концепція "DPO по підписці" дозволяє фаундерам у першу чергу вкладати гроші в розвиток свого продукту...

Команда Legal Nodes
Для Стартапів
Юрисконсульт по підписці: як сучасному стартапу полегшити юридичну рутину

Концепція lawyer-as-a-service (юрист по підписці) дозволяє фаундеру займатися розвитком стартапу, а не юридичною рутиною, забути про дорогі юрфірми, тривалі комунікації з юристами або про необхідність наймати штатного юриста. У цій статті ми зіб...

Команда Legal Nodes