Реєстрація компанії і підготовка документів для ІТ і стартапів: 6 рекомендацій від ІТ юристів
Команда Legal Nodes
13.07.20
інформація
$4 млрд / рік втрачає малий і середній ІТ-бізнес в світі через складнощі в пошуку потрібної юридичної допомоги і недоліки в оформленні своїх компаній (дослідження YouGov UK SMEs Survey).
Причинами цього є:
- інформаційна асиметрія (ІТ підприємці не завжди знають, які послуги їм потрібні, а юристи – не завжди розуміють ІТ індустрію, щоб надати потрібну допомогу);
- фрагментарність ринку юрпослуг (градація погодинної ставки юристів від $30 до $600 за однакові юрпослуги ускладнює пошук і вибір потрібного ІТ-юриста);
- консервативність юридичної сфери (через свою зарегульованість процес надання юрпослуг є не “user-friendly” і, зазвичай, потребує тривалих комунікацій і багатьох документів).
Щоб розібратись в тому, що включає реєстрація ІТ-бізнесу і його оформлення, а також як знайти найкращого ІТ-юриста для цього, - Legal Nodes підготували вичерпну інструкцію для власників продуктових і сервісних ІТ-компаній, а також засновників стартапів.
Designed by katemangostar and freepik / Freepik
1. Вибір правильної юрисдикції для реєстрації компанії
ІТ – це індустрія, що є міжнародною за замовчуванням. Тому для ефективної роботи ІТ-компанії необхідно:
- мати можливість працювати в системі права, яка є найбільш поширеною серед їхніх клієнтів;
- могти віддалено управляти компанією і сплачувати податки на зрозумілих і вигідних умовах;
- а також мати рахунки в міжнародних фінансових установах, щоб безперешкодно відправляти і одержувати кошти.
Саме тому одними з найпопулярніших юрисдикцій для реєстрації компанії є:
- юрисдикції з англійським правом (Великобританія, США, Кіпр, Сінгапур, Гонконг);
- країни з вигідними податками (Естонія, Болгарія, Нідерланди);
- країни з високою інвестиційною привабливістю (хорошим знаком для інвестора буде реєстрація стартапу чи ІТ-компанії в країні, де великий ринок і добре працюють закони).
Реєструючи іноземну компанію, українському підприємцю також варто проконсультуватись з ІТ-юристом, чи буде вона вважатись КІК (контрольованою іноземною компанією), і якщо так – то які обов’язки по звітності і податках в Україні у нього виникають.
2. Оформлення відносин із засновниками і командою ІТ-компанії і стартапу
За даними Harvard Business School, близько половини компаній розпадаються через конфлікти між партнерами. Щоб не потрапити в таку статистику, паралельно з реєстрацією стартапу чи ІТ-компанії необхідно підписати Засновницький/Акціонерний договір, в якому фіксуються долі і вклади кожного з партнерів, порядок прийняття рішень в бізнесі, розподіл дивідендів та інше.
Що стосується команди – то паралельно з підписанням трудових договорів/договорів підряду, їм ще видаються опціони для додаткової мотивації роботи в зареєстрованій компанії, а також оформляються угоди про нерозголошення (NDA) і чесну конкуренцію (NCA).
3. Захист інтелектуальної власності
В ІТ-бізнесі (особливо – продуктових ІТ-компаніях і стартапах) інтелектуальна власність є одним з ключових активів. Тому реєстрація ТМки, яка допоможе захистити бренд, патентування винаходів (для hardware), а також оформлення авторських прав на код, дизайн і бази даних є важливими юридичними роботами, які підвищать інвестиційну привабливість і допоможуть боротись з конкурентами. Тому ці юридичні задачі необхідно виконати якнайшвидше після реєстрації компанії.
4. Контракти з партнерами і клієнтами ІТ-компанії чи стартапу
Залежно від бізнес-моделі, ІТ-компанії підписують контракти на розробку ПО і контракти аутстаффингу (сервісні ІТ-компанії), SaaS і ліцензійні контракти (продуктові ІТ-компанії). ІТ-бізнес, що пропонує свої сервіси онлайн, також потребує правила користування для свого сайту/додатку, а хардверні ІТ-компанії та стартапи – контракти з виробниками і дистриб’юторами.
5. Персональні дані
Сьогодні персональні дані в ІТ-бізнесі мають не менше значення, ніж його інтелектуальна власність. Саме тому регулятори стали приймати спеціальні закони (GDPR, CCPA), щоб контролювати збір і обробку таких даних.
Щоб відповідати вимогам нових законів, а також уникати штрафів, після реєстрації ІТ-бізнесу необхідно разом з ІТ-юристами розробити зовнішні і внутрішні політики з обробки персональних даних, підписати договори, якими оформляється їхня передача підрядникам і партнерам, а також, в разі необхідності, одержати сертифікації для операцій з такими даними.
6. Залучення інвестицій
ІТ-бізнес, що виконав описані вище роботи, виглядає в очах інвестора юридично захищеним, і, як наслідок, - інвестиційно привабливим. Для цього всі документи ІТ-компанії чи стартапу збираються і структуруються ІТ-юристом в так званому Data Room, який кожен інвестор захоче подивитись і перевірити до того, як підписувати Протокол про наміри інвестувати (Term Sheet) чи інвестиційний договір.
Вибір ІТ-юриста
Designed by katemangostar and freepik / Freepik
Для реєстрації компанії і її юридичної підтримки, ІТ-підприємцям найкраще підійдуть юристи, які:
- розуміють, як працює ІТ-бізнес (працювали раніше з ІТ-компаніями і стартапами чи створювали власні продукти);
- готові швидко реагувати на клієнтські запити (юрист, який тиждень готує комерційну пропозицію, ймовірно, не задовільнить потреби динамічного ІТ бізнесу);
- мають готові (пакетні) рішення під поширені клієнтські задачі (досвідчений ІТ-юрист буде пропонувати клієнтові розроблені і протестовані раніше юридичні рішення, економлячи його час і кошти).
Якщо Ви підприємець і задумуєтесь над реєстрацією ІТ-компанії чи стартапу та їхньою юридичною підтримкою, команда Legal Nodes БЕЗКОШТОВНО підбере для Вас ІТ-юриста, що найкраще підходить вашому бізнесу.
Команда Legal Nodes